Polscy siatkarze mistrzami Europy! W finale ograli obecnych mistrzów świata

17/09/2023 10:09 - AKTUALIZACJA 22/11/2023 18:19
Polacy mistrzami Europy w siatkówce
Źródło: PZPS.pl

Wiadomości ze świataPolacy mistrzami Europy w siatkówce: Po czternastu latach polska reprezentacja siatkarzy odzyskała tytuł mistrza Europy, ogrywając Włochów 3:0 (25:20, 25:21, 25:23) w finale rozegranym w Rzymie. Biało-Czerwoni zakończyli mistrzostwa z imponującym wynikiem dziewięciu zwycięstw na koncie. W trakcie wszystkich meczów stracili jedynie cztery sety. Jest to wyjątkowe osiągnięcie dla drużyny, która od dawna marzyła o powrocie na szczyt.

Wczoraj w Rzymie odbył się niezapomniany finał Mistrzostw Europy w siatkówce mężczyzn, w którym Polska zwyciężyła z Włochami. Starcie to miało wyjątkowe znaczenie, ponieważ obie drużyny przeszły przez cały turniej z kompletem zwycięstw i pewnie awansowały do finału. Aspektem, który wzbudzał dodatkowe emocje, była chęć odwetu za porażkę Polski w zeszłorocznym finale mistrzostw świata.

Pierwszy set rozpoczął się obiecująco dla Polski, która objęła prowadzenie 4:0 dzięki skutecznym atakom Wilfredo Leona i asom Norberta Hubera. Polacy utrzymywali się w świetnej formie w polu serwisowym, a asy Jakuba Kochanowskiego i Hubera pozwoliły im utrzymać przewagę. Chociaż Włosi próbowali odrabiać straty w końcówce, Polacy zachowali spokój i zakończyli seta wynikiem 25:20.

Drugi set również rozpoczął się z atakiem Polski, a as Aleksandra Śliwki i Wilfredo Leona przyczyniły się do prowadzenia 6:4. Polacy kontynuowali dobrą grę w polu serwisowym, a seria skutecznych akcji Leona pomogła im osiągnąć wynik 20:15. To była kluczowa część seta, która zadecydowała o zwycięstwie Polski 25:21.

Wiadomości z Niemiec teraz także na kanale YouTube. Subskrybuj kanał PolskiObserwator.de i bądź na bieżąco. Zobacz wideo:

Trzeci set z dobrym początkiem Włochów, Polacy szybko odrobili straty i wynik pozostawał bliski remisu. W końcówce seta, dzięki asowi Leona, Polacy osiągnęli wynik 24:22, a kolejna akcja przypieczętowała zwycięstwo Polski 25:23, zapewniając im złoto na Mistrzostwach Europy.

Historyczne zwycięstwo Biało-Czerwonych

Jest to historyczne zwycięstwo dla reprezentacji Polski, która po raz pierwszy zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Europy w siatkówce mężczyzn w 2009 roku. Wyjątkowe znaczenie nadaje mu także to, że Polacy odzyskali honory po ubiegłorocznej porażce z Włochami w finale mistrzostw świata.

Warto zaznaczyć, że jedynym siatkarzem, który pamięta sukces drużyny sprzed 14 lat i nadal występuje w kadrze jest kapitan zespołu, Bartosz Kurek. Niestety zawodnik nie mógł zagrać w finale ze względu na kontuzję biodra. Ten złoty medal na Mistrzostwach Europy jest z pewnością źródłem ogromnej dumy dla polskiej siatkówki, a zwycięstwo to zostanie zapamiętane jako jedno z najważniejszych wydarzeń w historii tego sportu w Polsce.